Blokady, w tym słupki parkingowe, zalicza się do BRD, czyli do tak zwanych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Musisz wiedzieć, kiedy możesz ich używać i kto daje Ci na to pozwolenie. Bez odpowiedniej zgody postawienie słupka parkingowego skutkuje niestety sporą karą pieniężną. Blokady przydadzą się głównie osobom z własnym mieszkaniem na osiedlu, które zawsze chcą mieć pewność wolnego miejsca parkingowego. Są również bardzo przydatne dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją firmę lub placówkę np. medyczną. Gdzie z reguły zakłada się blokady, jak uzyskać na to pozwolenie i jakie są ogólne zasady ich montowania? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat! 

Słupki parkingowe składane – idealne dla właścicieli posesji

Słupki będą świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy mają własne miejsce parkingowe. Dotyczy to przede wszystkim osób posiadających swój prywatny teren. Są dobrym rozwiązaniem na osiedlach – także tych strzeżonych. Dzięki słupkom składanym żaden przypadkowy i niechciany pojazd nie zablokuje dostępu do Twojego miejsca postojowego. 

Czy zdarzyła Ci się sytuacja, w której ktoś zatrzymał się na Twoim miejscu? Jeździłeś samochodem, szukając usilnie innego obszaru do zaparkowania i nie mogłeś znaleźć? Jeśli nie chcesz podobnego scenariusza w przyszłości, słupki parkingowe są stworzone właśnie dla Ciebie! Jeśli zastosujesz blokadę, żadna osoba już więcej nie zajmie obszaru, który należy do Twojego auta. 

Miejsca, w których warto wykorzystać słupki parkingowe

Blokady mogą być bardzo przydatne dla firm i instytucji, które świadczą usługi publiczne. Jeśli jesteś właścicielem np. gabinetu medycznego, lokalu gastronomicznego lub innej firmy, poważnie rozważ zastosowanie składanych słupków parkingowych. Będzie to duże udogodnienie i komfort dla klientów oraz pracowników – zwłaszcza, jeśli Twoja placówka znajduje się w obleganych częściach miasta, w których panuje wzmożony ruch. 

Pamiętaj, że przy braku odpowiedniej blokady na miejscach parkingowych istnieje duże ryzyko pojawienia się niechcianych pojazdów na Twoim terenie prywatnym. Obszarów do zastosowania słupków parkingowych składanych jest mnóstwo. Warto ich użyć do miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Blokada jest też funkcjonalna i użyteczna dla dostawców – w strefach załadunku i rozładunku. Sprawdzi się również w miejscach do składowania śmieci – ułatwi dostęp firmom, które zajmują się ich wywozem.

Zakładanie blokady – zasady, które musisz znać

Parkingowy słupek składany może zostać zamontowany jedynie na terenie prywatnym. Wyjątek od tej reguły stanowią drogi – w tym przypadku nawet w obszarze prywatnym zabronione jest umieszczanie blokad i barier. W dodatku nie można montować słupków w taki sposób, by uniemożliwiały dojazd służbom miejskim np. straży pożarnej. 

W miejscach publicznych, aby postawić blokadę, obowiązkowo potrzebujesz zgody zarządcy danego terenu. Co, jeśli wykupiłeś miejsce parkingowe na osiedlu, na którym mieszkasz i chcesz zamontować składane słupki? Również będziesz potrzebował zgody właściciela – w tym wypadku wspólnoty mieszkaniowej.

Składane słupki parkingowe muszą mieć właściwy atest, który jest potwierdzeniem ich wytrzymałości. Gwarantuje on, że blokada została wykonana z trwałych materiałów i jest odporna na różne uszkodzenia czy też niekorzystne warunki atmosferyczne. W większości przypadków składane słupki parkingowe mają barwy czerwono-białą oraz czerwono-srebrną.

Kto wydaje pozwolenie na słupki parkingowe składane?

Jak już zostało wspomniane wyżej, jeśli jesteś przedsiębiorcą i właścicielem posesji, na której prowadzisz określony biznes, masz prawo do postawienia barierek i słupków parkingowych. W innym przypadku nie możesz dowolnie zastosować takiej blokady. Potrzebujesz na to specjalnej zgody. Gdzie ją uzyskasz? Organy, które wydają pozwolenie na zamontowanie słupków parkingowych to:

– urząd gminy lub urząd miasta – musisz zwrócić się do tych instytucji, jeśli chcesz zamontować blokadę na terenie miejskim. Często dotyczy to właścicieli firm usługowych i sklepów;

– wspólnota mieszkaniowa – to właściwy organ w przypadku wykupionego miejsca postojowego naziemnego bądź podziemnego, które przypisane jest do Twojego mieszkania. 

Konsekwencje nielegalnego montażu słupków parkingowych

Nie uzyskałeś pozwolenia od zarządcy terenu, a mimo wszystko założyłeś barierki? Niestety takie samodzielne umiejscowienie blokady skutkuje jej usunięciem i grzywną w wysokości 500 zł. Miej na uwadze, że w pewnych przypadkach może dojść też do odpowiedzialności karnej bądź cywilnej. Są to sytuacje, w których zainstalowana zapora stanowiłaby problem i niebezpieczeństwo w ruchu drogowym lub blokowałaby przejazd służbom ratowniczym. Jeśli chcesz uniknąć wymienionych konsekwencji, stosuj blokadę zgodnie z prawem. Pamiętaj też, że wjeżdżając na miejsce zabezpieczone barierkami przez kogoś innego, możesz również ponieść karę pieniężną.

 

Najczęściej stosowane rodzaje barierek

Są to różnego rodzaju ocynkowane blokady zamykane za pomocą kłódki. Możesz spotkać się z blokadami w kształcie litery “U” oraz trójkąta. Z reguły przykręca się je do podłoża za pomocą śrub. Do popularnych rozwiązań należy słupek parkingowy i słupek uchylny. Niezależnie od tego, jaki rodzaj barierek wybierzesz dla siebie – pamiętaj o ich głównej funkcji i zastosowaniu. Blokady i słupki mają chronić przed wjazdem na Twoje miejsce parkingowe, teren lub posesję.

Co zyskasz dzięki składanym słupkom parkingowym?

Przede wszystkim komfort i wygodę. Nie będziesz martwił się, że ktoś zajął miejsce postojowe, które należy do Ciebie. Słupki parkingowe docenią pracownicy i klienci Twojej firmy, którzy swobodnie zaparkują na danej posesji. W końcu to jest Twój prywatny teren – więc czemu nieupoważnione osoby miałaby na nim parkować swoje pojazdy? Słupki parkingowe rozwiążą ten problem.

Pamiętaj, aby montować blokady i barierki wedle określonych zasad – zgodnie z prawem i legalnie. Podejdź do tego poważnie, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości. Oszczędzi Ci to dużo zmartwień i pieniędzy. Kupuj zapory tylko u sprawdzonych dostawców – da Ci to gwarancję ich jakości i wytrzymałości. Jeśli rozglądasz się za solidnym zabezpieczeniem miejsca parkingowego, zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim między innymi składane słupki i blokady, które doskonale sprawdzą się w takim zastosowaniu.

Udostępnij ten wpis