Wraz z nadejściem cieplejszych dni wiele osób spędza czas na świeżym powietrzu w gronie rodziny, znajomych lub samodzielnie np. uprawiając sport. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do tego niż park miejski. W dużych miastach nie są to już jedynie słabo zagospodarowane skrawki zieleni, ale centralne miejsca wielu form aktywności. Jak powinien wyglądać dobry projekt parku miejskiego? Czytaj dalej i sprawdź, co musi się w nim znaleźć.

Czym jest park miejski?

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest park miejski. Według oficjalnej definicji jest to zorganizowana zielona przestrzeń publiczna służąca głównie do wypoczynku. To najstarsza forma zieleni miejskiej - zaprojektowana i wykonana przez ludzi. W parku na ogół znaleźć można różnego rodzaju ścieżki i trasy spacerowe. Są one asfaltowe lub brukowane. W zasadzie park miejski to namiastka prawdziwego lasu. Spotkać tam można różne gatunki drzew i zwierząt, przede wszystkim ptaków i małych ssaków. 

Park służy również mieszkańcom do celów rekreacyjnych. Można w nim spacerować czy uprawiać różne dyscypliny sportu. Jest to miejsce dostępne dla wszystkich. Projekt parku miejskiego powinien przewidywać również obiekty małej architektury np. ławki czy kosze na śmieci. Czasem w parkach umieszczane są też altany czy karmniki. 

Park miejski - świetne miejsce do spędzania wolnego czasu

Parki miejskie często są zlokalizowane w centrach dużych miast. Mimo to potrafią stanowić prawdziwą oazę spokoju dla wielu osób. Można się w nich spotykać z rodziną czy znajomymi. Rodzice małych dzieci często wybierają je jako miejsce do spacerowania. W niektórych parkach można zauważyć sporo osób wypoczywających na kocach rozłożonych na trawie. Większość osób lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, dlatego popularność parków miejskich nie maleje. W wielu miejscach ich elementem są również place zabaw. Czasem spotkać się można także ze stołami do ping-ponga czy szachów. Nie można też zapominać o wygodnych ławkach, na których warto usiąść i poczytać książkę. 

Jak zachować czystość w parku miejskim?

W parkach miejskich dominuje zieleń. Dlatego duże znaczenie ma jej odpowiednia pielęgnacja. Każdego dnia przez park przechodzi bardzo duża liczba ludzi. Nie można więc w projekcie zapominać o koszach na śmieci. Wybierać zdecydowanie jest z czego. Dużą popularnością na rynku cieszą się kosze metalowe, które zazwyczaj utrzymane są w stonowanej kolorystyce. Dlatego też doskonale wtapiają się w tło. Ciekawie prezentują się także kosze z elementami drewnianymi. 

Tworząc projekt parku miejskiego, trzeba także pamiętać o osobach, które spacerują razem z psami. Warto zadbać nie tylko o kosze na śmieci, ale i pojemniki na psie odchody. Nie należy ich zostawiać na trawnikach, gdyż to nie wygląda zbyt estetycznie. Spacer w takim otoczeniu nie jest przyjemnością. Według założeń prawnych w zakresie ochrony parków miejskich wynika, że każdy teren zielony taki pojemnik powinien mieć. Jednak w praktyce bywa z tym różnie. Czasem spotkać się też można z pojemnikami do segregacji odpadów. 

Jakie kosze na śmieci najlepiej sprawdzą się w parku?

Dbanie o czystość i porządek to podstawa w przypadku przestrzeni publicznej. Projekt parku miejskiego powinien oczywiście uwzględniać odpowiednie rozmieszczenie koszy na śmieci. Okazuje się bowiem, że dostęp do pojemników na odpady wpływa na zachowanie ludzi. Zbyt długi dystans może niestety zachęcać do wyrzucania śmieci na ziemię. 

W parku należy postawić kosze, z których można bezproblemowo korzystać. Nie powinno być też większych problemów z ich utrzymaniem w czystości. Najlepiej sprawdzają się modele odporne na trudne warunki pogodowe czy uszkodzenia mechaniczne. Niekiedy spotkać się można z koszami wręcz przytwierdzonymi do podłoża. Oczywiście nie bez znaczenia są aspekty wizualne. Warto postawić na pojemniki, które designem pasują do całego parku miejskiego. 

Wybór koszy na śmieci, które wykorzystać można w przestrzeni publicznej jest całkiem spory. Poszczególne modele różnią się wielkością, pojemnością, kształtem czy kolorystyką. Nieco ułatwia to tworzenie projektu parku miejskiego. Cały czas dużą popularnością cieszą się pojemniki okrągłe z daszkiem lub bez daszku. Stawiane są często przy ławkach w parku. Cechują się dużą stabilnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku modeli przechylanych nie ma najmniejszego problemu z ich opróżnianiem. W nowocześnie zaprojektowanym parku miejskim dobrze sprawdzą się na pewno kosze kwadratowe. Są to pojemniki uniwersalne wykonane z metalu lub drewna. Często wyposażone są w elementy dekoracyjne. Warto umieścić je przy ścieżkach spacerowych i na terenach często uczęszczanych. 

Nie da się ukryć, że kosze na śmieci znajdujące się w parkach muszą być przede wszystkim pojemne i dość wytrzymałe. Zazwyczaj są to pojemniki drewniane lub metalowe. Są to bowiem materiały odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co ciekawe, nawet klasyczne modele mogą wyróżniać się wysoką estetyką wykonania. Warto przy tym pamiętać o wygodzie użytkowania. Dlatego niektóre kosze posiadają dodatkowo daszki czy popielniczki. 

Projekt parku miejskiego, a miejsca do odpoczynku

Spacer po parku miejskim w letni, słoneczny dzień to świetny sposób na relaks. Czasem nachodzi ochota, aby przez kilka minut odpocząć na ławce, ciesząc się promieniami słońca i otoczeniem przyrody. Nie ma dobrze zaprojektowanego parku bez ławek. Powinny być to produkty wytrzymałe i wygodne. Dobrze sprawdzają się modele wykonane ze stali nierdzewnej. Są bowiem trwałe i odporne na trudne warunki pogodowe np. opady atmosferyczne. Dużą popularnością cieszą się także ławki z drewnianych desek. Zapewniają one wysoki komfort w czasie siedzenia. Wybór ławek parkowych na rynku jest całkiem spory. 

Ponadto przy projekcie parku miejskiego warto zadbać o odpowiednie wytyczenie ścieżek. Trzeba na samym początku ustalić ich nawierzchnię czy typ krawężników. Warto też pamiętać o oświetleniu. Latarnie najlepiej ustawić przy ławkach. Te z kolei powinny stać od siebie w pewnej odległości. 

Z czego powinny być wykonane ławki w parku miejskim?

Ławki są bardzo ważnym elementem każdego projektu parku miejskiego. Od lat największą popularnością cieszą się w tym przypadku modele drewniane. Nie ma się czemu dziwić. Są one estetyczne wizualnie, eleganckie i wytrzymałe. Zazwyczaj łączą one w sobie wysokiej jakości drewno i trwały metal. 

Oczywiście drewno naturalne to materiał, który musi być zabezpieczony przy pomocy odpowiednich substancji. Zazwyczaj jest to lakier ekologiczny. Niektóre ławki wykonywane są także z aluminium bądź stali nierdzewnej. Są to elementy małej architektury odporne na działanie mrozu, wiatru, deszczu czy intensywnego promieniowania słonecznego. 

W okresie zimowym wiele ławek w parku miejskim może ulec pewnym uszkodzeniom. Wraz z nadejściem wiosny warto je więc sprawdzić i przygotować na sezon letni. Dobrze jest też zwrócić uwagę na konstrukcję ławek. Powinny być one przede wszystkim wygodne. Do wyboru są modele bez oparć i te oferujące oparcie na kręgosłup. 

W jaki sposób rozmieścić ławki w parku?

Dobry projekt parku miejskiego pozwala na sprawne korzystanie z każdej atrakcji tam zlokalizowanej. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią ilość ławek parkowych. Muszą się one z całą pewnością znajdować blisko placu zabaw. Wówczas rodzice mogą obserwować swoje pociechy z pozycji siedzącej. Ławki przydatne są też w okolicach siłowni miejskich. Oczywiście trzeba uwzględnić zarówno miejsca w cieniu drzew, jak i w obszarze bardziej nasłonecznionym. 

Upalnym latem ludzie szukają terenów, które pozwalają im na odpoczynek od intensywnego słońca. Warto o tym pamiętać, projektując park. Spacerowicze często korzystają z ławek. Są one potrzebne np. rodzicom, którzy muszą nakarmić dzieci. Jednak chętnie siadają na nich również i pozostali użytkownicy parków miejskich. 

Jak zadbać o rowerzystów?

Nie da się ukryć, że liczba rowerzystów rośnie z roku na rok. Coraz więcej osób wybiera jednoślad do poruszania się po mieście. Wiele parków miejskich, zwłaszcza tych dużych, to miejsca przyjazne cyklistom. Podczas ich projektowania można więc pomyśleć o przynajmniej kilka stojakach na rowery. Doceni to z pewnością wiele osób. 

Wybór stojaków rowerowych jest całkiem spory. Największą popularnością cieszą się tzw. podpórki. Pozwalają one na zaparkowanie roweru przednim bądź tylnym kołem. Jednak nie wszyscy rowerzyści za nimi przepadają, bo w tym przypadku trudno jest przypiąć do stojaka całą ramę. To nieco ułatwia sprawę złodziejom. Inną propozycją są stojaki w formie ramki, które konstrukcyjne przypominają odwróconą literę U. Rower stoi przy nich stabilnie i jest bezpieczniejszy, bo można przypiąć jego oba koła oraz ramę. Trzeba jednak uważać, aby przypadkowo swojego pojazdu nie zarysować. Zalety obu wymienionych wyżej rozwiązań łączą stojaki typu Berlin. Pozwalają one na zaparkowanie roweru kołem, ale przy okazji mają konstrukcję umożliwiającą przypięcie ramy i kół. 

Przy tworzeniu projektu parku miejskiego warto pamiętać o wszystkich użytkownikach przestrzeni wspólnej, a więc nie tylko o spacerowiczach, ale i rowerzystach. Metalowe stojaki na rowery to niewątpliwie ukłon w ich stronę. Trzeba je jednak w przemyślany sposób umieścić na terenie parku. Dodatkowo warto zdecydować się na modele o eleganckim designie, które przy okazji prezentować się będą estetycznie. 

Jak zaprojektować praktyczny i estetyczny park miejski?

Stworzenie projektu pięknego i funkcjonalnego parku miejskiego jest bardzo dużym wyzwaniem i to nawet dla doświadczonych architektów. W tym przypadku pod uwagę trzeba wziąć bowiem wiele istotnych kwestii. Nie można przy tym zapominać, że park ma służyć przede wszystkim mieszkańcom. Ich oczekiwania powinny być więc najważniejsze. 

Aby powstał dobry projekt parku miejskiego, potrzebny jest pomysł. Trzeba mieć wizję i ogólne wyobrażenie tego, jak powinien on wyglądać i funkcjonować. Trzeba sobie w tym przypadku odpowiedzieć na wiele istotnych pytań. Jaka będzie wielkość parku i jakie ma on pełnić funkcje? Potem można przystąpić do wyboru roślinności i elementów tzw. małej architektury. Gatunki roślin muszą być przystosowane do warunków pogodowych i klimatycznych panujących na danym terenie. Z kolei ławki, kosze na śmieci czy stojaki na rowery muszą podkreślać styl i charakter parku miejskiego. Na szczęście wybór na rynku jest tak szeroki, że nie powinno być z tym większego problemu.

Udostępnij ten wpis