Oczywiście kosze na śmieci to te elementy małej architektury, które niekoniecznie powinny być dobrze wyeksponowane. Warto je w estetyczny sposób zabudować. Wybór w tym zakresie jest z roku na rok coraz większy. Zatem jak zabudować kosz na śmieci? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? 

Dlaczego stosuje się obudowy na kosze na śmieci?

Zabudowa wbrew pozorom nie pełni tylko funkcji estetycznych. Ma również i inne zastosowanie. Przede wszystkim chroni ona śmieci przed rozgrzebywaniem ich przez dzikie zwierzęta. Tym samym nie przyciąga ich pod dom czy do miasta. Dzięki zabudowie odpady są zabezpieczone przed deszczem czy silnym nasłonecznieniem słonecznym. W ten sposób nie wydobywa się z nich nieprzyjemny zapach. Dodatkowo niektóre zabudowy na kosze na śmieci znacznie ułatwiają opróżnianie pojemników. Pozostaje więc pytanie, jak zabudować kosz na śmieci? 

Budynki prywatne i obiekty użyteczności publicznej

W przypadku domów prywatnych zabudowane kosze na śmieci umieszczane są zazwyczaj za budynkiem lub przy granicy działki. Oczywiście to pierwsze rozwiązanie jest bardziej estetyczne. Jednak, gdy kosz znajduje się bliżej bramy, odbiór śmieci przez uprawnione do tego osoby jest o wiele wygodniejszy i łatwiejszy. Zazwyczaj wykorzystywane są tutaj zabudowy pojedyncze. 

W przypadku obiektów użyteczności publicznej zabudowa nie powinna utrudniać wyrzucania odpadów czy ich usuwania. Na terenie małych osiedli zamkniętych może być ona dodatkowo zabezpieczona. Trzeba ją jednak umieścić w miejscu dostępnym dla wszystkich mieszkańców. W praktyce zabudowa na kosze przeznaczone do  segregacji jest większa niż ta dedykowana na kosze do odpadów zmieszanych. Dobrze sprawdzają się zawsze zabudowy wielomodułowe czy wiaty śmietnikowe. 

Jak zabudować kosz na śmieci wewnątrz i na zewnątrz budynków?

Zabudowa zewnętrzna musi w praktyce spełniać wszystkie ważne dla niej funkcje. Powinna być przede wszystkim odporna na opady atmosferyczne czy różne zakresy temperatur. Można ją zazwyczaj dodatkowo ozdobić np. na jej górnej powierzchni. Jednak więcej możliwości daje oczywiście zabudowa wewnętrzna. Może mieć ona bowiem niższe parametry niż zabudowa przeznaczone do zastosowania na zewnątrz budynków. 

Z czego produkowane są zabudowy na kosze na śmieci?

Jak zabudować kosz na śmieci? Trzeba do tego wykorzystać odpowiednią zabudowę, która wykonana może być z  różnego rodzaju materiałów. 

Na posesjach prywatnych często spotkać się można z zabudowami drewnianymi. Rzeczywiście dobrze się one prezentują na tle każdego ogrodu. Nie są jednak dobrym wyborem w przypadku osiedli mieszkaniowych i przestrzeni publicznych. Drewno, z których wykonywana jest zabudowa na kosze  musi być zaimpregnowane i odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Zabudowy drewniane są mniej wytrzymałe niż te metalowe. Naturalne drewno po latach zaczyna zmieniać swój kolor i wymaga konserwacji. Czasem może również pękać. 

Metalowe zabudowy na kosze na śmieci są wytrzymałe, trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzają się w różnych miejscach - na posesjach prywatnych, na osiedlach mieszkaniowych, w przestrzeni publicznej itd. Nie wymagają konserwacji i są łatwe do utrzymania w czystości. Z uwagi na nowoczesny wygląd zawsze się dobrze prezentują. 

Ponadto niekiedy spotkać się można także z zabudowami z tworzyw sztucznych. Są one odporne na różne warunki pogodowe. Nie sprawiają problemów w obsłudze czy w zakresie utrzymania w czystości. Są dobrym wyborem głównie na działkach rekreacyjnych. 

Gdzie zlokalizować zabudowę śmietnika?

Wiadomo już, jak zabudować kosz na śmieci. Pozostaje jednak kwestia zlokalizowania takiej zabudowy śmietnikowej. Okazuje się, że nie warto zostawiać tego przypadkowi. 

O śmietniku i jego lokalizacji dobrze jest pomyśleć już na etapie projektowania domu z ogrodem. Najpopularniejszym i najprostszym rozwiązaniem jest postawienie koszy przy drodze wjazdowej. Warto zastanowić się, jak często organizowane są spotkania w ogrodzie z rodziną czy znajomymi. W takiej sytuacji umieszczone niedaleko kosze na odpady odgrywają dużą rolę. To do nich wędrują pozostałości po grillowaniu itd. 

Raczej nie warto zabudowy śmietnikowej budować na granicy działki z sąsiadem. To bowiem doprowadzić może do sąsiedzkich kłótni i sporów. Kosze nie powinny stać zaraz przy płocie. Nie należy ich także ustawiać pod swoimi oknami. W okresie letnim może unosić się z nich nieprzyjemny zapach. 

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zabudowy na kosze na śmieci?

W praktyce pojemniki na odpady mają różną pojemność. W przypadku dużych kontenerów wynosi ona niekiedy ponad 1000 litrów. Zabudowy na kosze również bywają spore. Muszą w końcu pomieścić standardowe pojemniki na odpady. W przypadku budynków prywatnych sprawdzą się mniejsze modele, ale na osiedlach konieczne są już bardziej rozbudowane zabudowy na kosze. 

Wiadomo jak zabudować kosz na śmieci, ale jaki model zabudowy kupić? Do wyboru są m.in. systemy z różnymi mechanizmami otwierania. Dużą popularnością cieszą się obudowy otwierane od góry. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu. Zapełniony kosz można też łatwo opróżnić, otwierając dolne drzwiczki i wysuwając go na zewnątrz. W razie potrzeby drzwi można zamknąć na klucz. Spotkać się można też z zabudowami, które otwierane są tylko od dołu.

Ponadto warto wspomnieć o tym, że zabudowy mogą być pojedyncze lub wielomodułowe. Często mieszczą one dwa lub trzy kosze na śmieci. Są  dobrym wyborem, gdyż coraz więcej osób segreguje odpady. Trzy pojemniki, każdy w innym kolorze, znacznie ułatwiają szybkie sortowanie śmieci. Cieszą się one coraz większą popularnością.

Jak widać, na rynku bez większego problemu można spotkać rozwiązania pozwalające na zabudowę koszy na śmieci. W ten sposób można zadbać o estetykę swojego otoczenia. Nie da się ukryć, że pojemniki na odpady nie prezentują się same zbyt estetycznie. Można to jednak łatwo i szybko zmienić. 

Udostępnij ten wpis