Miłośników jazdy na rowerze nie brakuje. Wielu z nich zastanawia się jednak, jaki jest najlepszy i najwygodniejszy sposób przechowywania tych dwukołowych pojazdów. Trzeba im zapewnić bezpieczeństwo, a przy tym dobrze, aby nie zajmowały one zbyt wiele miejsca. Na szczęście obecnie ciekawych rozwiązań na rynku nie brakuje. Zatem jak przechowywać rower w mieszkaniu lub domu? 

Jak przechowywać rower w mieszkaniu?

Rower warto mieć i do tego chyba nie trzeba większości osób przekonywać. Jednak znalezienie na ten pojazd odpowiedniego miejsca nie jest zadaniem łatwym. Dotyczy to przede wszystkim mieszkań. Mieszkańcy średnich i dużych miast mają w tym przypadku spory orzech do zgryzienia. 

Zatem jak przechowywać rower w mieszkaniu? Czy to jest w ogóle fizycznie możliwe? Na szczęście od jakiegoś czasu na rynku pojawiają się ciekawe uchwyty, stojaki czy mocowania do rowerów. Sprawdzą się one nawet na niewielkiej przestrzeni mieszkalnej. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wygoda przechowywania roweru, jego prawidłowe zamocowanie i oszczędność cennego miejsca mają duże znaczenie. Jednak dla wielu osób najważniejsze jest zawsze bezpieczeństwo pojazdu. Dlatego też spora grupa miłośników rowerów nie wyobraża sobie trzymania ich na balkonach czy klatkach schodowych. Na szczęście okazuje się, że wygospodarować można na nie miejsce także w mieszkaniu. 

Rower bezpieczny jest tylko tam, gdzie nikt poza właścicielem nie ma do niego dostępu. Przestrzenie otwarte takie jak wózkownie, piwnice czy klatki schodowe są w tym przypadku dość niebezpiecznym rozwiązaniem. Pojazd można tam bez problemu zlokalizować i ukraść. 

Ściana, sufit czy podłoga - jak przechowywać rower w mieszkaniu?

Obecnie na rynku znaleźć można rozwiązania, które są jednocześnie funkcjonalne i estetyczne. To o tyle istotne, że większość osób chce zapewnić swojemu dwukołowemu pojazdowi bezpieczeństwo. Jednak warto też pamiętać o tym, aby do roweru był łatwy dostęp. Można go też ładnie wyeksponować np. na ścianie. 

Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem wydają się być klasyczne stojaki przeznaczone do ustawienia roweru na podłodze. Mają one całkiem sporo zalet. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie jest na tyle miejsca, że pojazd można ustawić na podłodze. Są to systemy niedrogie, które nie wymagają wiercenia w ścianie czy suficie. Przy okazji zapewniają dobry dostęp do roweru i pozwalają na jego serwisowanie. Takie stojaki są też bardzo uniwersalne. Wykorzystywać je można w przypadku różnego rodzaju pojazdów. 

Oczywiście rower zamocować można także na ścianie. Wybór w tym zakresie jest dość spory. Najprostsze uchwyty służą do wieszania pojazdów szosowych, które są stosunkowo lekkie. W wąskich pomieszczeniach sprawdzają się mocowania, które umożliwiają ustawienie roweru na ścianie poziomo. Niekiedy uchwyty są naprawdę oryginalne i efektowne wizualnie. Pełnią więc przy okazji funkcję dekoracyjną. Są dobrym wyborem np. do salonu. 

Jeszcze inną opcją jest mocowanie roweru na suficie. Działa na zasadzie windy. Pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca - niekiedy pojazd można zamontować nawet poziomo. Trzeba się tutaj jednak liczyć z mniejszymi limitami wagowymi. Dodatkowo montaż takiego uchwytu do najłatwiejszych nie należy. Nie każdy też za takim rozwiązaniem przepada. 

O czym pamiętać, przechowując rower w mieszkaniu?

Jak przechowywać rower w mieszkaniu? O czym trzeba w tym przypadku pamiętać? Na pewno trzeba odpowiednio zabezpieczyć podłogę czy ścianę przed zabrudzeniami. W przypadku aktywnych rowerzystów tych na pewno nie brakuje. Ścianę warto pomalować zmywalną farbą lub postawić na tapetę. Sprawdzi się też pokrycie z pleksi. 

W małych mieszkaniach, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota najlepiej rower powiesić na ścianie lub suficie. Idealnie, gdy powierzchnia stykająca się z pojazdem jest pokryta miękkim materiałem. Wówczas nie ma ryzyka, że dojdzie do jego przypadkowego zarysowania.  Uchwyty zawiesić można pod sufitem lub na wysokości rąk. W tym drugim przypadku zdejmowanie roweru jest o wiele łatwiejsze. 

Przy mniejszych metrażach można się też pokusić o wkomponowanie dwukołowca w ścianę. Wystarczy zawiesić go na hakach lub uchwytach, a potem zadbać o jego ciekawą oprawę. Jeśli rower użytkowany jest rzadko, na co dzień wykorzystywać go można np. jako nietypową suszarkę do prania lub element szafki nocnej. Jest to również na pewno efektowna, niecodzienna dekoracja. 

Osoby, które są dopiero na etapie planowania lub remontowania swojego mieszkania, mogą od razu przeznaczyć miejsce na rower np. w dużej szafie. Jeśli mają do dyspozycji odpowiednio dużą przestrzeń, mogą w szafie stworzyć osobną przegrodę na pojazd. 

Rower ustawiony w pokoju - czy to dobry pomysł? 

Czy rower można ustawić w pokoju? Nic nie stoi na przeszkodzie. Czasem układ mieszkania niestety nie pozwala na przechowywanie pojazdu w przedpokoju czy na stworzenie dla niego osobnego schowka. Osoby, które mają do dyspozycji większą sypialnię lub salon, mogą właśnie tam stworzyć kącik rowerowy. Wykorzystać do tego celu można różnego rodzaju uchwyty, wieszaki czy stojaki. Można też rower postawić po prostu przy ścianie. 

W okazałym salonie pojazd można ulokować za sofą, która jest delikatnie odsunięta do ściany. W mieszkaniach dwupoziomowych dobrym miejscem będzie natomiast wnęka pod schodami. Jak przechowywać rower w mieszkaniu, aby nie zburzyć jego designu? Posiadacze stylowych holenderek nie mają tutaj najmniejszego problemu. Takich rowerów nie należy ukrywać przed światem. Stanowią one ciekawy element dekoracyjny, obok którego trudno jest przejść obojętnie.

Jak widać, nawet w niewielkim mieszkaniu zmieści się rower. Oczywiście idealnie byłoby mieć osobny garaż, ale nie każdy na taki luksus może sobie pozwolić. Jednak mieszkańcy bloków wcale nie muszą rezygnować z posiadania jednośladu. Nawet w małym mieszkaniu skutecznie da się wygospodarować miejsce na rower. 

Udostępnij ten wpis