Własny ogród to marzenie wielu osób. To wizytówka każdego domu, więc warto bardzo poważnie podejść do tematu urządzania tego miejsca. Jego aranżacja może być wielką przyjemnością, jednak to także dość duże wyzwanie. Mnogość stylów, dostępnych mebli, dodatków i roślin może przyprawić o zawrót głowy. Co do ogrodu będzie strzałem w dziesiątkę, by była to piękna, a przy tym funkcjonalna przestrzeń? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Po pierwsze – projekt

Urządzanie ogrodu to proces. By jego realizacja przebiegła pomyślnie, musisz rozpocząć pracę od projektu. Zapewne poszukując na niego pomysłów, zapisałeś lub zapamiętałeś ciekawe inspiracje, które pomogą Ci w zaplanowaniu całej powierzchni. Na tym etapie jednak powinieneś zastanowić się, jaką funkcję powinien pełnić Twój ogród. Czy będzie to miejsce przeznaczone jedynie do błogiego relaksu? A może zależy Ci na tym, by była to przestrzeń użytkowa? Czy wiesz, że możesz znaleźć w tym aspekcie kompromis? Zanim jednak powiemy sobie o nim więcej, dowiedz się, jakie funkcje może pełnić Twój ogród.

Ogród jako wizytówka, czyli kilka słów o jego reprezentacyjnej funkcji

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem domu z ogródkiem, to weź pod uwagę, że Twój ogród powinien zachęcać i zapraszać do wejścia. Jest na pierwszym planie, w związku z tym powinien godnie reprezentować całą posesję. Styl, w jakim urządzony jest dom, nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, ale ogród w dużej mierze determinuje wrażenie na temat wnętrza. Zazwyczaj obie aranżacje są do siebie zbliżone. W jaki sposób? Sympatycy stylu skandynawskiego w domu raczej nie urządzą swojego ogrodu z przepychem. Podobnie próżno szukać w ogrodach kryształowej fontanny, jeśli w domu króluje styl industrialny. Zadbaj więc o to, by Twój ogród pokazał, co mogą zastać we wnętrzu Twoi goście. Nie zapomnij także o tym, że przestrzeń powinna być uporządkowana i pozbawiona chaosu, a całość – spójna wizerunkowo.

Strefa wypoczynkowa – czy to konieczne?

Wypoczywać można na wiele sposobów – aktywnie, ze znajomymi, z rodziną lub z ulubioną lekturą na wygodnym leżaku. W zależności od tego, co lubisz robić w ogrodzie, powinno znaleźć się w nim miejsce, które odpowiada Twojemu podejściu do relaksu. Warto zwrócić uwagę na to, by dla każdego domownika znalazło się coś ciekawego! Jeśli masz dzieci, nie zapominaj o tym, że strefa wypoczynkowa powinna być także użyteczna dla nich. Ta część Twojego ogrodu powinna być w miarę możliwości intymna, czyli oddzielona od sąsiedzkich oczu. Dzięki temu samodzielny relaks czy spotkania z przyjaciółmi będą prywatne.

Gospodarcze podejście do ogrodu

Ogród to wizytówka i miejsce wypoczynkowe, jednak muszą się w nim znaleźć rzeczy, które niekoniecznie spełniają takie funkcje. Musisz wydzielić więc strefę, w której swobodnie będzie można ustawić śmietniki lub rozwiesić pranie. Do łask powracają także domowe ogródki warzywne! Własny ogród to okazja do niewielkich upraw. Przestrzenie gospodarcze powinny znaleźć się gdzieś na uboczu lub za domem.

Zaplanuj przestrzeń

Urządzanie ogrodu wymaga planu. Możesz wykonać go samodzielnie lub poprosić o pomoc wykwalifikowanego architekta. Aranżacja według własnego projektu to niesamowita frajda. Co więcej, wskazane jest, by zaangażować w to całą rodzinę! Opinia domowników ma znaczenie, ponieważ w ogrodzie będziecie spędzać czas razem. Każdy powinien móc wykorzystać go w taki sposób, w jaki chce. Wystarczy, że narysujecie projekt odręcznie na kartce. Czym kierować się przy planowaniu? Przede wszystkim zdecydujcie, na jakie strefy chcecie podzielić całość. Czy wiesz, że z powodzeniem można połączyć wszystkie? Wystarczy mądrze i sprytnie zaplanować przestrzeń.

Czym kierować się przy planowaniu ogrodu?

Możliwości aranżacji ogrodu jest wiele. Jednak to, co do ogrodu będzie przydatne, zależy od wielu istotnych czynników. Planując przestrzeń, kieruj się przede wszystkim wielkością powierzchni, jaką musisz zaaranżować. To istotne, jeśli chcesz uwzględnić wszystkie strefy, czyli uczynić ogród miejscem funkcjonalnym i zwyczajnie atrakcyjnym. Bardzo ważne, choć może wydawać Ci się inaczej, jest miejsce planowania. Co to znaczy? Powinieneś naszkicować projekt i opracowywać plan działania bezpośrednio w ogrodzie, a nie np. na kanapie. Wyobraź sobie każdy element tego miejsca z właściwej perspektywy! Weź pod uwagę to, ile czasu chcesz poświęcać na pielęgnację ogrodu. To niezwykle istotne, ponieważ na tej podstawie możesz zaplanować, czy znajdą się tu rośliny lub czy chcesz zaaranżować miejsce na domowy ogródek z warzywami. Nasadzenie roślin znacząco wpływa na całość. Jeśli zdecydujesz się na uprawy, wybierz dla nich odpowiednie miejsce, uwzględniając przy tym jakość i rodzaj gleby, a także nasłonecznienie. W Twoim projekcie nie może zabraknąć też rozplanowania ścieżek, a także wszelkiego rodzaju instalacji – wodnej i elektrycznej.

Co do ogrodu w strefie funkcjonalnej?

Najważniejszą częścią ogrodu jest strefa funkcjonalna, czyli wypoczynkowa. To miejsce, w którym zrelaksujesz się, a także spędzisz miło czas z bliskimi. W jakiej części powinna znaleźć się ta strefa? Najlepiej, by była to przestrzeń, którą w jakiś sposób uda się nieco wyizolować przed sąsiedzkimi oczami. To korzyść dla Ciebie i dla tych, którzy mieszkają obok. Co do ogrodu należy uwzględnić, by było to miejsce prywatne, ale funkcjonalne?

Osłony i zadaszenie

Istnieje wiele możliwości, które pozwolą Ci na odizolowanie przestrzeni i uczynienie z niej przyjemnego, funkcjonalnego kącika. Warto postawić na altany, parasole lub pawilony. Altany to przydatne elementy małej architektury, które nie tylko są funkcjonalne, ale nadają ogrodowi sporo uroku. Są w pełni zadaszone, dzięki czemu organizacja ogrodowych przyjęć będzie czystą przyjemnością. Alternatywą dla nich są parasole lub rozkładane pawilony. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że w każdej chwili można je zwyczajnie zwinąć i zmienić ich miejsce. Ciekawym pomysłem są również pergole. Bywają też opcje w pełni zadaszone – wyglądają obłędnie w towarzystwie kwitnących pnączy. Jeśli chodzi o roślinność, to w strefie wypoczynku nie powinno jej zabraknąć. Warto postawić np. na niewielkie, kwitnące krzewy.

Meble wypoczynkowe

Strefa wypoczynkowa nie miałaby racji bytu, jeśli nie znalazłyby się w niej meble wypoczynkowe. Możliwości w tym aspekcie masz dużo – wszystko zależy od stylu, w jakim urządzasz swój ogród. Możesz postawić na tradycyjny stół i wygodne fotele, m.in. rattanowe. Często organizujesz przyjęcia w ogrodowej scenerii? Zaskocz swoich przyjaciół hamakami. Świetnie sprawdzą się w każdej sytuacji, a korzystanie z nich na co dzień będzie niezwykle odprężające! Twój ogród roi się od gości i ciągle brakuje pomysłu, gdzie ich posadzić? Rozwiązaniem, które warto wykorzystać w każdym funkcjonalnym ogrodzie, jest ustawienie w nim ławek. Szeroki wybór modeli, jakie znajdziesz w ofercie naszego sklepu, pozwoli Ci na idealne dopasowanie ich do stylu, w jakim urządziłeś tę strefę.

Rozrywka ma znaczenie!

Wyobrażasz sobie wieczór w ogrodzie bez pysznych potraw z grilla? My też nie. Postaw zatem na oryginalne rozwiązanie i wybierz grill, który do złudzenia imituje palenisko. Ta opcja sprawdzi się w każdej przestrzeni, niezależnie od tego, w jakim stylu ją urządziłeś. Sobotnie wieczory to świetna okazja do gier zespołowych. W tym celu dobrze jest wyposażyć się w stół do piłkarzyków lub ping-ponga. Jeśli Twój ogród będą odwiedzać dzieci, wydziel im niewielki kąt do zabawy. Możesz postawić w nim trampolinę, huśtawki czy piaskownicę. Nie zapomnij o swoich pupilach! Jeśli mieszka z Tobą pies lub przychodzą z nim Twoi goście, postaraj się zapewnić futrzakowi kąt, w którym będzie mógł skryć się przed słońcem. Dodatkowo, jeśli spędzasz z psem dużo czasu w ogrodzie, powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Dobrym pomysłem jest ustawienie stojaka dla psów z miską, który możesz znaleźć w naszej ofercie. To coraz popularniejsze rozwiązanie, które jest nie tylko funkcjonalne, ale także wyjątkowo dobrze wygląda. W każdym ogrodzie powinien znaleźć się także karmnik dla ptaków. Ciekawe propozycje znajdziesz również w ofercie naszego sklepu.

Co do ogrodu jest niezbędne, by stał się wizytówką domu?

Ogród, a w szczególności jego front, jest wizytówką Twojego domu. Co do ogrodu wybrać, jeśli chcemy, by był reprezentacyjny? Przede wszystkim skup się na roślinności. Dobierając odpowiednie kwiaty, kieruj się tym, ile czasu możesz przeznaczyć na ich pielęgnację. Możliwości masz wiele – mniej wymagające rośliny także mogą być urodziwe. Wystarczy postawić na bujne krzewy kwitnące – nie wymagają wiele pracy, a cały rok wyglądają bardzo zachęcająco. Dobrze, by w ogrodzie znalazły się także wysokie drzewa. Chcesz posadzić nowe drzewo? Zapewnij mu spokojny rozwój – załóż mu osłonę. Dzięki temu korzenie i pień będą odpowiednio chronione. Jeśli nie możesz poświęcić zbyt dużo czasu na pielęgnację roślin, możesz zamontować duże, zabudowane, drewniane donice, najlepiej wzdłuż ścieżek. Posadź tam proste, jednoroczne kwiaty. Same w sobie donice będą urodziwą ozdobą ogrodu, niezależnie od tego, co się w nich znajdzie. Regularnie dbaj też o trawnik – zawsze powinien być w nienagannej kondycji.

Jak urządzić strefę gospodarczą?

Strefa gospodarcza to ta część ogrodu, która niekoniecznie musi być widoczna dla Twoich gości. Co do ogrodu może przydać się w tym przypadku? Przede wszystkim postaraj się odizolować miejsce, w którym stoją śmietniki. Wszelkiego rodzaju narzędzia czy środki potrzebne do pielęgnacji roślin powinny znaleźć się w schowku lub innym, dedykowanym temu miejscu. W niektórych ogrodach przechowuje się także drewno. Czy wiesz, że nie musisz trzymać go w schowkach czy piwnicach? Postaraj się pokazać je w ciekawym wydaniu. Możesz to zrobić, jeśli zdecydujesz się na designerski stojak na drewno. Bardzo modnym zajęciem jest uprawianie własnego ogródka z ziołami lub warzywami. Postaw na niego, jeśli znajdziesz czas, by się nim opiekować. Pamiętaj jednak, by znalazł się on w miejscu, które nadaje się pod względem podatności gleby i odpowiedniego nasłonecznienia.

Oświetlenie ogrodowe – na co zwrócić uwagę?

Nowoczesne ogrody muszą być dobrze oświetlone. Lampy powinny łączyć funkcjonalność i ciekawy design, pasujący do stylu urządzenia całości. Dobrym wyborem będą wszelkiego rodzaju lampy solarne – są ekologiczne, więc jeśli dobro środowiska jest dla Ciebie istotne, powinieneś postawić na ten wariant. W Twoim ogrodzie nie powinno zabraknąć także kinkietów, które można zawiesić na elewacji. Nie zapomnij też o dekoracyjnych lampionach.

Jak widzisz, możliwości urządzenia funkcjonalnego i ciekawego ogrodu jest niezwykle dużo. Pamiętaj jednak, że eleganckie przestrzenie to takie, z których można swobodnie korzystać. Nie ma więc potrzeby stawiania wielu dekoracyjnych elementów, które mogą przytłoczyć całość. Ciekawe akcesoria do wykorzystania w aranżacji ogrodu znajdziesz w naszym sklepie!

Udostępnij ten wpis